Sempozyum/Seminer/Kurs

ISBS 2017- III. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, Mart 2017 Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai

ISBS 2017-Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerden öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrenciler olmak üzere yaklaşık 150 kişinin katılımıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilmiştir. ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Fas, Filistin, İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Avusturalya, Hindistan, İran, Sudan, Nijerya, Güney Afrika ve Portekiz gibi ülkelerin katkısı ve katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma dünyaca ünlü sürdürülebilir yapı uzmanı 6 çağrılı konuşmacı bildiri ve sunularıyla katkıda bulunmuştur. 25 oturumdan oluşan sempozyumda, 135 sözlü sunu olmak üzere bildiriler sunulmuştur. Beş farklı salonda gerçekleştirilen paralel oturumlarla iki gün sürmüştür. IV. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumunun yakın bir zamanda yapılmasına karar verilmiştir.

Sempozyumumuz web sitesi için http://www.isbs2017.gazi.edu.tr/ tıklayınız.

 

ISBS 2015- II. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, Mayıs 2015 Gazi Üniversitesi/Ankara

ISBS 2015-Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerden öğretim üyeleri, lisansüstü öğrenciler, mahalli ve mülki idarelerin yönetici ve temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarından uzmanlar ve inşaat sektörü yetkilileri olmak üzere yaklaşık 256 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Danimarka, Fas, Filistin, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Katar, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, Libya ve Portekiz gibi ülkelerin katkısı ve katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma dünyaca ünlü sürdürülebilir yapı uzmanı 8 çağrılı konuşmacı bildiri ve sunularıyla katkıda bulunmuştur. 22 oturumdan oluşan sempozyumda, 138 sözlü ve 20 poster sunu olmak üzere toplam 158 bildiri sunulmuştur. Beş farklı salonda gerçekleştirilen paralel oturumlarla iki gün sürmüştür. Bu sempozyumdaki görevlilerin bir kısmı öğrencilerimizden seçilmiş ve çok başarılı bir şekilde yürütülmüştür. ISBS 2015 uluslararası sempozyumumuza; Akay İnşaat, Teknik Destek Grubu, Paksoy Teknik Destek Hizmetler, Kartallar İnşaat, Türkiye Çimento Müstahsilleri Derneği, TRT-Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, Vamos Spor Kompleksi ve TÜBİTAK-Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu maddi ve bilimsel destek sağlamışlardır. Sempozyum sonuç bildirgesinde, III. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu Dubai'de 2017 yılının ilk çeyreğinde yapılmasına karar verilmiştir.  

Sempozyumumuz web sitesi için http://www.isbs2015.gazi.edu.tr/ tıklayınız.

III. International on Earthquake and Sustainable Materials Workshop, Haziran 2014 Anadolu Üniversitesi/Eskişehir

 

II. International Workshop on Earthquake and Sustainable Materials Workshop, Ocak 2013 Gazi Üniversitesi/Ankara

Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü II. Deprem ve Sürdürülebilir Malzeme Çalıştayına ev sahipliği yaptı. Bu çalıştay British Council tarafından desteklenmiştir. Reducing Energy Requirements in Construction by Using Industrial By-Products” program çerçevesinde maddi destek sağlamıştır. Yukarda adı verilen proje desteği ile bu çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayın açılış konuşmasını Dekan Prof. Dr. Mustafa İlbaş yapmışlardır. Çalıştayın organizasyonunu İnşaat Mühendisliği Bölümü ile birlikte Prof. Dr. Seyhan Fırat gerçekleştirmiştir. Çalıştaya British Council Eğitim Direktörü Özlem Gökalp, Wolverhampton Üniversitesinden Prof. Dr. Jamal Khatib, Mr. Alaa Hamood ve Mr. Adil Berki,  Sammy Khatib, GÜ Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. H. Yılmaz Aruntaş, Doç. Dr. Salih Yazıcıoğlu, Doç. Dr. Nihat S. Işık, Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek, Arş. Gör. Mustafa Dayı, Arş. Gör. Baran Toprak, Arş. Gör. Pınar Sezin Öztürk, Can Demirel,  Anadolu Üniversitesinden Prof. Dr. Gülgün Yılmaz, Dr. Burak Işıkdağ, Arş. Gör. S. Umut Umu, Dr. Sedef Dikmen, Sakarya Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. İsa Vural,

Bülent Ecevit Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Gamze Bilgen, Bitlis Eren Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Nusret Bozkurt, Tarım Bakanlığından Nilgün Gümüşay katılmışlardır.

Prof. Dr. Mustafa İlbaş yapmış oldukları konuşmada, Fakültemizin bu tür faaliyetlere olan katkılarının her zaman süreceğini, akademik faaliyetlere her zaman destek olacaklarını ve fakültemizin özellikle öğrencilerine ve öğretim elamanlarına sunduğu katkı ve destekleri anlatmışlardır. Fakültemizin vizyonu, misyonu ve gelecekteki hedefleri ile uluslar arası çalışmaların hem akademik hayata hemde ülkemize katacağı katkıları belirtmişlerdir.

Çalıştayda, özellikle endüstriyel atıkların çevreye verdikleri zararlar, ekonomik geri dönüşümleri, bu alanda alınması gereken yasal zorunluluklar, depremlerin yol açtıkları problemler ve çözüm önerileri yanında uluslar arası yeni işbirliği imkanları tartışılmıştır.

 

RENEWBUILD 2013-International Conference and Exhibition on Application of Efficient and Renewable Energy Technologies in Low Cost Building Design and Construction, Eylül 2013 Gazi Üniversitesi/Ankara

RENEWBUILD 2013” adlı uluslararası konferans, 16-18 Eylül tarihlerinde Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Seyhan Fırat, Prof. Dr. Abid Abutair ve Prof. Dr. John Kinuthia’nın eşbaşkanlığını yaptığı konferansın açılışı 16 Eylül tarihinde yapılmıştır. Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İlbaş da konuşmasında konferansın önemine değindi. İlbaş, Teknoloji Fakültesi'nin kuruluş sürecinden de bahsederek, fakülte hakkında bilgiler verdi.

Organizasyon Komitesi adına Prof. Dr. Seyhan Fırat Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden emeği geçen öğretim üyelerine, araştırma görevlilerine ve idari personele teşekkür etti.

 

Binalarda Enerji Verimliliği Konferansı (Murat BAYRAM), Mart 2012 Gazi Üniversitesi/Ankara

Konferansta kendi alanlarında uluslararası tanınmışlığı olan çok değerli akademisyenlerin de bulunduğu konuşmacılar yer almıştır. Enerji verimli binalar, yeşil binalar, sürdürülebilir binalar, uygulamalar ve engeller ilgili bilgiler izleyicilere aktarıldı. Konferanstan sonra verilen resepsiyonda izleyiciler ve konuşmacılar samimi bir ortam içinde konuyla ilgili bol bol sohbet yapma imkanı buldular. Yoğun ilgi gören Enerji Verimli Binalar Konferansı' ndan herkes birşeyler öğrenerek ayrılmıştır.

 

Enerji Mimarlığı Konferansı (Çelik ERENGEZGİN), Mart 2012 Gazi Üniversitesi/Ankara

Enerji mimarlığı alanında Türkiye'deki öncü isimlerden olan Yüksek Mimar ÇELİK ERENGEZGİN'in projelerinin konferansı yapılmıştır. Yeni yüzyılın üzerinde en çok durduğu konulardan biri olan enerjinin verimli kullanılmasını yapısal ve tasarımsal boyutta ele alınmıştır. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Topluluğu tarafından organize edilen bu konferansta Mimar Çelik ERENGEZGİN kendi projelerinden örneklerle sunumuna güç katmıştır. 

 

Seramik Ürünler ve Seramik Karo Kaplamacılığı Semineri (Çanakkale Seramik-Kaleseramik Eğitim Vakfı), Mart 2012 Gazi Üniversitesi/Ankara

Gazi Üniversitesi, Çanakkale Seramik ve Kaleseramik Eğitim Vakfı işbirliği ile “Seramik Karo Kaplamacılığı” konusunda seminer verildi. Teknoloji Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen seminere öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. “Seramik Ürünler ve Seramik Karo Kaplamacılığı” alanında tüm uygulamaları hakkında eğitim semineri sunumu yapılmasının ardından Laboratuvarda uygulamalar öğrencilerle bire bir yapıldı.

 

Sürdürülebilir Yapılar Çalıştayı, Mayıs 2010 Ramada Plaza/Ankara

27 Mayıs 2010 tarihinde "Sürdürülebilir Yapı Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir. Çalıştayı "Sürdürülebilir Yapı", "Yapı Değerlendirme ve Sertifikalandırma Sistemleri", "Çevresel Ürün Beyanları" ve "Yaşam Döngüsü Değerlendirme Yöntemi" konularında yetkin uzmanlar yürütmüştür.

Çalıştay bilgileri için http://www.isbs.gazi.edu.tr/ISBS%20Workshop%20Schedule.pdf tıklayınız.

 

ISBS 2010- I. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, Mayıs 2010 Ramada Plaza/Ankara

ISBS 2010-Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerden öğretim üyeleri, lisansüstü öğrenciler, mahalli ve mülki idarelerin yönetici ve temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarından uzmanlar ve inşaat sektörü yetkilileri olmak üzere yaklaşık 350 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. ABD, Almanya, Danimarka, Fas, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Portekiz, Romanya, Şili ve Tayland gibi ülkelerin katkısı ve katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma dünyaca ünlü sürdürülebilir yapı uzmanı 16 çağrılı konuşmacı bildiri ve sunularıyla katkıda bulunmuştur. 22 oturumdan oluşan sempozyumda, 119 sözlü ve 56 poster sunu olmak üzere toplam 175 bildiri simultane çeviri eşliğinde sunulmuştur. 45 İngilizce ve 130 Türkçe bildiriden oluşan sunular, dört farklı salonda gerçekleştirilen paralel oturumlarla iki gün sürmüştür. Bu sempozyumdaki görevlilerin tamamı öğrencilerimizden seçilmiş ve çok başarılı bir şekilde yürütülmüştür. 

Sempozyumumuz web sitesi için http://www.isbs.gazi.edu.tr/trindex.html tıklayınız.